Zdědili jste dům po prarodičích a je tam spousta starého nábytku, který se vám nelíbí, ale nechcete ho vyhodit, protože je to jediné co vám po vašich milovaných blízkých zůstalo? Pak nevěšte hlavu i ze starého nábytku se dá udělat moderní kus, který doma jen tak někdo nemá.
Renovace krok za krokem
Povrch nábytku nejprve utřeme vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě, který odstraní přebytečné nečistoty z něj. Po uschnutí odstraníme lak pomocí elektrické brusky a následně dočistíme skelným papírem. Poté co je nátěr zcela odstraněný je důležité si podrobně prohlédnout celý kus ono ho nábytku a zbavit ho všech nerovností (tmelem), které vznikly právě odstraněním vrchního laku.
Nyní se dostáváme do fáze, kdy je potřeba celý nábytek přetřít impregnačním přípravkem na dřevo proti různým parazitům a plísním. Po zaschnutí se nábytek natírá povrchovou barvou, jejíž barevný odstín záleží jen na vás. Dobré je také po nátěru nábytek na vyleštit leštěnkou, která na povrchu vytvoří ochranný film, čímž zabráníme případnému poškrábání a zároveň mu dodá neodolatelný lesk.
Jak se zbavit roztočů
Především je nutné jednat rychle. Nábytek ihned rozeberte a jednotlivé kusy dobře prohlédněte ty, jenž jsou hodně projeté od červů je vhodné vyměnit za nové, zbylé naimpregnujte, tam kam se nedostane štětec je potřeba najít skulinku, kterou opatrně nalijeme impregnační prostředek, abychom vyhubili škůdce i zevnitř. Přípravky na hubení roztočů ve dřevě jsou k dostání v běžné drogerii, kde vám i ochotně poradí, který impregnační prostředek je vhodný na různé typy dřeva, jako je bukové, smrkové, dubově a jiné.
Základem předcházení roztočů je nenechávat nábytek dlouho na půdě ani tam kde je vlhko, to je pro roztoče hotový ráj a pokud už tam musí být je vhodné, aby byl přikrytý látkou, přes kterou může dýchat. Hlavně při celé renovaci je důležitá trpělivost.