Snad každý z nás snil někdy o vlastním domě nebo bytě. Jen málokdo však má dostatek peněz, aby si tento sen mohl sám splnit. Pro ty ostatní může být řešením hypotéka, tedy půjčka na koupi či rekonstrukci nemovitosti.
V zásadě lze říci, že existují dva druhy financování bydlení – hypotéka bez doložení příjmu a s jeho doložením. Ty se samozřejmě liší nejen v základních podmínkách, nýbrž také v tom, jaké typy společností je poskytují.
Ve druhém případě se jedná prakticky výlučně o doménu bank a bankovních subjektů. Zde platí, že musíte vše vyřídit osobně, a často to může i nějakou dobu trvat. Proto je vždy lepší si udělat čas. Také se připravte na to, že budou chtít doložení celkového příjmu domácnosti. Je tedy nutné si sebou přinést výplatní pásky a nejlépe i pracovní smlouvy všech členů domácnosti, kteří vydělávají nějaké peníze.
Teprve poté, až bude vše důkladně přezkoumáno, vám bude sděleno, zda žádané peníze dostanete nebo ne. Je dobré vědět, že si vás prověří i v registru dlužníků, kde zjistí, zda ještě někde nemáte nějakou půjčku či jiný finanční závazek, a pokud ano, zda jej v pořádku splácíte.
Jak je vidět, je u bankovních půjček mnoho vyřizování a prakticky žádná jistota, že ji dostanete. To může velkou část lidí odradit, neboť toto prověřování považují za zásah do soukromí. Banky však mají důvod, proč to dělají. Jde jim hlavně o to zajistit, že o své peníze nepřijdou a že jim je klient včas a v pořádku splatí. Z tohoto důvodu nabízejí i různá pojištění, například při ztrátě zaměstnání.
Naproti tomu první zmíněný typ je obvykle provozován nebankovními subjekty, jejichž hlavním, a často jediným produktem, je provozování nejrůznějších typů půjček, včetně hypoték. Často jsou vidět v reklamách, neboť si potřebují nalákat zákazníky.
Jejich hlavní výhodou je, že se zde nic neprověřuje. Celé jednání tedy netrvá dlouho a lze je často uzavřít i prostřednictvím internetu. Peníze dostane prakticky každý, což umožní i chudším lidem mít své vlastní bydlení.
Skrývá to však i past v podobě toho, že si lidé často neuvědomí, že budou muset po několik dalších let měsíčně splácet bez ohledu na to, kolik vydělávají. Málokdo se však dívá tak dopředu, a proto se není co divit, že tento způsob financování bydlení patří k těm nejoblíbenějším.
A co vy? Jaký typ je vhodný pro vás? A byli byste schopni splácet?