K provozu bazénů slouží celá řada příslušenství a pomůcek a mezi nimi se na seznamu potřebných propriet pomyslně krčí v koutku přípravek, který souhrnně nazýváme jako vločkovač do bazénu. Někteří lidé vůbec nemají tušení, o co jde, a k čemu je to dobré, a tak bychom si tu mohli v krátkosti nastínit jeho funkci, využití a výhody.
Když se v nádrži objeví řasy – s řasami svádí mnohdy urputný zápas lidé, kteří provozují akvaristiku, vodní řasy jsou konkurencí vývojově vyšším vodním rostlinám, a kdybyste je ponechali v akváriu bez povšimnutí a zajistili jim vhodné podmínky k růstu, mohou rostliny téměř zahubit. Akvarijní (a všechny ostatní) vodní rostliny také vylučují tzv. algicidní látky, jimiž eliminují rozvoj řas a jejich nekontrolované množení. A právě algicid je látka, která se používá k odstranění řas i v bazénech.
Řas se v bazénu pomocí algicidu zbavíte poměrně snadno, bazén má ve srovnání s akváriem tu výhodu, že nejde o tak citlivý biotop, kde žijí ryby, a kde musí mít rostliny k růstu potřebné bakterie, algicidní přípravky si poradí se všemi druhy řas, ale tím teprve začínají pro nezkušeného majitele bazénu problémy. Odumřelé řasy vytvoří ve vodě zákal a jsou natolik drobné, že je nezachytí filtrační písek, a to je ta pravá chvíle sáhnout po vločkovači.
Vločkovač vytváří drobné shluky odumřelých řas, které připomínají sněhové vločky, a ty jsou již natolik kompaktní a velké, že se usadí mezi drobnými zrnky písku ve filtrační nádobě. Stačí pak spustit na několik hodin filtrační okruh a poté provést zpětný průplach a vypustit vločky do kanalizace. Některé vločky spadnou až na dno, odkud je odsajete bazénovým vysavačem.
Důležité je dodržovat návod k použití, zejména dbát na správnou hodnotu pH bazénové vody a její tvrdost, případně zvážit použití přípravku chlor šok. Vločkovače se dodávají v koncentrované formě a je nutné je před použitím ředit ve správném poměru s vodou.