Sušené meruňky, šípky, rozinky, moruše nebo jablka OILSEED SERVIS s.r.o.se k nám dováží z exotických oblastí Chile a Tádžikistánu, kde je natolik úrodná půda a příhodné podmínky pro jejich pěstování, že patří tyto plody ke světové špičce, co se týče obsahu živin a absenci škodlivin. Mezi nimi můžete nalézt ovoce ošetřené sířením a samozřejmě i plody nesířené. Co je to vlastně „síření“?
Sířené a nesířené – mnozí lidé mají obavy z toho, že sířené sušené ovoce je toxické, a že se mu musí za každou cenu vyhnout. Jde o to ovšem správně pochopit, o co se jedná, a jak si počínat. Ovoce ošetřené sířením znamená, že je jeho povrch podroben ve speciální komoře nasycení oxidem siřičitým. Je to štiplavý, jedovatý plyn, který lidé dobře znali hlavně za socialismu, díky mnoha zdrojům, kde docházelo ke spalování fosilních paliv.
Oxid siřičitý zahubí patogeny, jako jsou bakterie, viry, roztoči, plísně, zárodky hniloby, takže se tím ovoce ošetří lépe, než kdyby bylo pouze nesířené, konzervované pouze sacharidy obsaženými v ovoci. Jestliže byste ovšem takové plody konzumovali přímo, může dojít k podráždění trávicího traktu, k nevolnostem, neurologickým potížím, zkrátka k příznakům mírné otravy. Proto je nutné vždy sířené ovoce oplachovat čistou vodou. Někdo dokonce doporučuje nechat jej vylouhovat v teplé či horké vodě zhruba hodinu a teprve pak jej opláchnout. Oplachování vodou postačí k tomu, aby se nadbytek síry z ovoce uvolnil. Síra sama o sobě škodlivá není, jde jen o její množství a chemickou vazbu, síra se vyskytuje ve větším množství např. v cibuli, pórku a v česneku a je pro lidský organismus dokonce nezbytná.
Alergikům a lidem citlivým na vyšší obsah síry v potravinách se doporučuje po oplachování sířeného ovoce konzumovat jej opatrně a sledovat reakce těla, anebo využít zdrojů, které nejsou sířením ošetřené.