Budeme se věnovat šroubovákům lišícím se pouze zakončením. Nebudeme tedy řešit rukojeti (izolované, neizolované) a další.
U nás jsou nejběžnější dva, a to jsou tyto.
1. Plochý
2. Křížový
Tyto bezpečně známe a nemáme s nimi potíže. Ty další tři hlavní již tak obvyklé nejsou, a naštěstí se také vyskytují méně.
3. Phillips (PH)
4. Pozidriv (PZ)
5. Torx
Toto jsou zákadní, další jsou Robertson, Tri – Wing a Torq – Set. Mohou být i všelijaké jiné, říká se jim bezpečnostní, a mají použití jen na jednu určitou „hlavici“. Je to jen účelová věc, aby někdo jiný neodšroubovával to, co nemá.
Ještě jsem vynechal, a to úmyslně, tzv. inbus, protože některé prameny tvrdí, že nejde o klasický šroubovák, že se víceméně požívají zahnuté inbusové klíče. Ne tedy „imbus“. Tento výraz sice asi v dílně uslyšíte, spisovná čeština jej však nepřipouští. Proč? Název je totiž zkratkou registrovaného německého patentu Innensechskantschraube Bauer und Schaurte. (V zahraničí se můžete setkat i s názvem Allen. Ten však vychází z patentu americké firmy stejného názvu).
Nyní se podíváme, na jaké zářezy jsou šroubováky určeny. Plochý je zcela jasný, a křížový také. Plochý je na jednoduchou drážku bez ničeho, křížový do drážek tvaru kříže. Phillips pak do jednoduchého kříže, a Pozidriv do kříže, který je doplněn zářezy. Torx je určen do zářezu typu šesticípá hvězdice, Robertson do čtvercových, Tri – Wing do tříkřídlých a Torq – Set do čtyřkřídlých zářezů.
Vidíme tedy, že je toho dost, a to neřešíme dále druhy šroubováků jako ruční, AKU, strojní šroubováky, svidříkové, a ještě ty, které mají výměnné bity.
Na závěr tedy můžeme, spíše jen jako zajímavost, uvést zvláštní druhy šroubováků, se kterými se také běžně nesetkáte. Je to šroubovák zámečnický a mívá kovovou část protaženou skrz celou rukojeť. Ne není to určeno pro vzteklouny jako já, když jim něco nejde, ale skutečně do tohoto šroubováku můžete třískat kladivem. K tomu je ono protažení určeno.
Tak hurá do dílny a honem kontrolovat, cože tam ještě nemáte.
