Ty zrádné prodlužovačky – za socialismu nebývalo zvykem mít po bytě rozmístěnou soustavu prodlužovacích šňůr, tehdy se jich tolik neprodávalo, jako dnes, a lidé mívali většinou všechny spotřebiče zapojené přímo do zásuvky. V současné době jsou prodlužovací šňůry běžně dostupné a to svádí jich napojit na jednu zásuvku třeba pět. V některých domácnostech je to docela běžné, v zásadě to nebezpečné není, ale jde o to, že šňůra nešikovně vedená po zemi se může někde skřípnout, sevřít nábytkem, překroutit, zalomit či jakkoli podobně narušit izolační vrstvu, takže pak snadno dojde k nějakému neštěstí. A že požáry bytů kvůli závadě na elektroinstalaci nejsou ojedinělým jevem, prokazují statistické údaje hasičských záchranných sborů.
Nechte zkontrolovat elektrické točivé stroje – zdrojem úrazu nebo požáru se mohou stát i vrtačky, pily, brusky, ale i kuchyňské roboty, mixéry či odšťavňovače. Závada se může projevit jak v přívodní šňůře, tak i v kontaktech uvnitř přístroje anebo ve vinutí cívek. Cena elektro revize není tak vysoká, abyste měli jistotu, že máte vaše elektrická zařízení v pořádku.
Prověřte všechna svítidla – zvláště nebezpečné bývají malé stolní lampičky na nočních stolcích, v ložnici nad postelí, na psacím stole nebo v dětském pokoji. Mohou se tu vyskytnout závady, kdy lampička probíjí na kovovou kostru anebo v objímce při výměně žárovky, případně je někde zkratovaná přívodní šňůra.
Neriskujte zbytečně problémy se starým hliníkovým vedením – máte-li nějaké podezření, že zejména zásuvkový okruh v hliníku bude dotčen nějakou závadou, nechte jej prověřit a případně se dohodněte na vhodném řešení vzniklé situace. U hliníkových rozvodů může být popraskaná izolace a mohou být zkratované kabely nejen ve zdi, ale i v lištách nebo v zásuvkách či rozvodných krabicích. Je-li hliníkové vedení relativně v pořádku, nezapomínejte pravidelně každý rok kontrolovat šrouby ve svorkách a dotahovat je, abyste zabránili elektrickému oblouku a zažehnutí požáru.