Sedací vaky se vyrábí s různými výplněmi, ale nejčastější jsou to polystyrenové kuličky EPS. Například v asijských zemích se používají kuličky z pěnového polypropylenu, ale kvůli jejich hořlavosti se s nimi u nás prakticky nesetkáte. Vhodná je i výplň z paměťové pěny (polyuretanu), ale bývá dražší a vyžaduje i silnější vrstvu potahového materiálu. Pokud tedy zvolíte tu nejčastější variantu z kuliček EPS, kdy se ptát po náhradních náplních?
Kdy poptávat náhradní výplně
Když se kuličky sesednou – sesedání kuliček, resp. jejich zploštění je běžný proces, k němuž sice nedochází tak rychle, ale přece jen dochází. Časem se může výplň zmenšit a zhoršit se tím flexibilita posezení. Většina kvalitních vaků má naštěstí uzavíratelný otvor na suchý zip, kudy snadno náhradní kuličky doplníte.
Když potřebujete kompaktnější posezení – polystyrenové kuličky EPS se mohou uvnitř vaku natolik zhustit, že vytvoří pevnější povrch, což se může hodit např. pro stabilnější posezení ve větší výšce nad zemí. Umožňují to hlavně velké vaky Duo, pokud si je vhodně natvarujete. Vaky jsou zákazníkům dodávány naplněné kuličkami v optimalizované hmotnosti resp. objemu, ale není problém kuličky jak odebrat, tak i doplnit.
Když si z vaku vytvoříte lůžko pro děti – na vacích se dá i ležet nebo spát, a opět, záleží-li vám na pevnější ploše, opět můžete v rámci příslušenství k sedacím vakům Beanbag kuličky doplnit. Nejsou drahé a doma je můžete skladovat mnoho let.
Když si chcete zhotovit vlastní polštář nebo taburet – nevýhodou sedacích vaků je obecně málo prostoru pro nohy – pro chodidla. Buď se zalomí pod sebe do tureckého sedu a podobné polohy, anebo jsou jednoduše někde v prostoru mimo vak. Pouze u velkých vaků, rozložených na zemi, jste téměř celou plochou těla na ne jejich povrchu. Pokud si chcete tedy posezení vylepšit, můžete si doma vyrobit ještě polštářek nebo malý taburet, kam si nohy natáhnete.